Modowe ABC

Co to w ogóle jest moda?!

Modę możemy rozpatrywać na dwa sposoby: jako przemysł odzieżowy albo jako dziedzinę sztuki.

Analiza tego, jak ludzie ubierali się w danej epoce lub kulturze, mówi nam bardzo wiele o tym, jakie wykonywali wówczas zawody, jakie obowiązki się z tym łączyły, do jakiej grupy społecznej należeli. Te i wiele innych wniosków można wysunąć po dokładnym przyjrzeniu się ubraniom, jakie nosili nasi przodkowie. O wizerunek zewnętrzny dbano już w starożytności – zamożniejsi obywatele przyozdabiali szaty złotymi broszami a niektóre kobiety nakładały makijaże.

Musimy pamiętać, że moda jest komercyjna – czyli powstaje do sprzedaży, nie do galerii sztuki.

Ale to od nas zależy, jakie ubrania się sprzedają!!!

Mówiąc o modzie jako przemyśle, zwracamy uwagę przede wszystkim na funkcjonalność stroju a dopiero potem na design. Jedną z większych reform dotyczących przemysłu odzieżowego była reforma ubioru w czasach lebensreform – „reformy życia” w Europie Zachodniej. Miało to miejsce w połowie XIX wieku i było związane z ruchem industrializacji. Postulowano między innymi, by stroje były w najprostszych, najwygodniejszych i najtańszych formach. Pozbyto się gorsetów, drapowań, ręcznie wyszywanych wzorów, metalo-plastyki i wszelkich niepotrzebnych dodatków. Te ubrania służyły głównie do pracy, lecz przełożyło się to również na codzienny wizerunek.

Po pewnym czasie, gdy ludzie się wzbogacili, na nowo zaczęto szyć eleganckie ubrania, ponieważ pojawili się klienci. Czasem największych osiągnięć krawieckich był wiek XX. Spopularyzowało się wtedy haute couture – ręcznie szyte, na miarę, luksusowe krawiectwo, tworzone specjalnie na zamówienie klienta. Był to czas najsłynniejszych osobistości świata mody, który ma swoją kontynuację dzisiaj. Gdyby nie oni, nie znalibyśmy obecnie: małej czarnej, kobiecych smokingów, wyściełanych torebek typu matelasse,  czerwieni Valentina i wielu wzorów. Oni kreowali trendy najsłynniejszych dekad branży mody.

 

Podstawowe pojęcia:

HAUTE COUTURE (ot ku tjur) – krawiectwo bardzo kunsztowne i luksusowe, robione na zamówienie klienta.

PRET’A’PORTER (pret a porter) – (przeciwieństwo haute couture) masowa produkcja ubrań kolekcji dostępnych w sklepach.

HIGH FASHION (haj faszyn) – moda na najwyższym poziomie tworzona z najlepszych materiałów przez uznane domy mody.

DESIGN (dizajn) – czyli wzór – odnosi się do wielu dziedzin projektowania nie tylko ubrań.

PRINT (print) – nadruk.

FASHIONISTA (faszjonista) – osoba pilnie przyglądająca się trendom, dbająca o to by jej ubrania były jak najbardziej w modzie.

TRENDSETTER (trendseter) – prekursor, osoba ustalająca trendy.

 

 

Projektanci, których musisz znać:

 

Coco CHANEL zawdzięczamy jej minimalizm i zapożyczanie męskich ubrań do kobiecych szaf.

 

Cristobal BALANCIAGA – uznany przez kolegów z branży za ,,krawca krawców”, dążył do perfekcyjnego oraz luksusowego krawiectwa i designu, przez co wielu projektantów brało przykład z Cristobal’a.

 

Christian DIOR – wykreował popularne sylwetki lat 50. Na nowo przedstawił gorsety, dopasowany stan i rozłożyste spódnice i suknie – bomba Diora.

 

Hubert de GIVENCHY – jako pierwszy uszył prostą bluzkę z białej bawełny – bettina do noszenia na co dzień.

 

VALENTINO – nazywany ostatnim cesarzem mody. Suknie, będące jego dziełem nie były wulgarne ani ostentacyjne, ale zawsze wzbudzały emocje i ekscytację.

 

Karl LAGERFELD – rozkochany w kontraście bieli i czerni, stał się dyrektorem kreatywnym marki CHANEL. Dzięki długim stażom w popularnych domach mody, Karl czerpie z nich inspiracje i przedstawia je w zachwycających kolekcjach. Po kilkuletnim tworzeniu słabego haute couture przez słabych projektantów, przywrócił tej sztuce dawną świetność.

 

Giorgio ARMANI – znany z zaskakujących kreacji scenicznych i filmowych dla gwiazd hollywoodzkich. Tworząc kolekcje, zwraca przede wszystkim uwagę na elegancję.

 

Yves SAINT LAURENT – wywarł wpływ na wygląd rysunków projektów. Po śmierci Diora kontynuował jego dzieło i uratował je od bankructwa.

Giani VERSACE – nadał nowy charakter letnim ubraniom. Sprawił, że printy na ubraniach zaczęły mieć swoich wielbicieli.

 

Miuccia PRADA – kobieta, z której zdaniem liczy się śmietanka projektantów. Jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet w przemyśle modowym.

 

DOLCHE & GABANA – duet projektantów, który uwielbia bogate zdobienia i inspiracje kulturami.

 

Tom FORD – był dyrektorem kreatywnym marki GUCCI i YVES SAINT LAURENT. Tom jest również reżyserem i spod jego rąk wyszedł film ,,Samotny mężczyzna”.

 

Marc JACOBS –  indywidualista, który tworząc kolekcje nie kieruje się nigdy trendami. Sprawił, że swetry robione na drutach stały się modne.

 

Alexander McQUEEN – wybitny projektant, którego kreacje zawsze wzbudzały kontrowersje, natomiast nikt nigdy mu nie odmówił talentu. Tworzył ubrania inspirowane często historią lub filmami. Projektował dla różnych marek, zawsze przynosił im zyski.

 

Dries VAN NOTEN – opisany prze New York Times jako projektant z najlepszym wyczuciem. Jego styl wyrażają proste aczkolwiek wzorzyste ubrania. Nie przepada za minimalizmem. Jest jednym z niewielu projektantów, którzy nie tworzą haute couture.

Jak sami widzicie, moda jest prawdziwą dziedziną sztuki!

 

 

 

 

 

zdjęcie zaczerpnięte z: wluksusie.pl, vogueit.com, theredlist.com, styleswardrobe.com, printest.com, miumag.com, LVMH.com, gentelmanchioice.com, gg2.net, fakt.pl, catwarkyourself.com

Dodaj komentarz